Adresa

Štefánikova 3, Trnava

Otvorené denne

11.00 19.00 hod.

Otvorené denne

11.00 19.00 hod.

Adresa

Štefánikova 3, Trnava

Späť na výstavy

Ludmila Hrachovinová: 30 stupňov

05. 05. 2022 - 03. 07. 2022
Ludmila Hrachovinová: 30 stupňov

Kurátorský text:

Trajektórie inštitucionálneho pohybu Ludmily Hrachovinovej majú v posledných rokoch ukotvenia vo Frankfurte (Städelschule), Viedni a Budapešti (Knoll Galerie), v Bratislave (galérie MEDIUM a FOG), Žiline (Nová synagóga) a premiérovo v trnavskej Čepan Gallery.

Ludmiline projekty bývajú dôsledne premyslené v rámci konkrétneho priestoru, s ktorým ich umelkyňa subtílnymi zásahmi preväzuje, 30 stupňov nie je výnimkou. Zaujímajú ju špecifiká galerijného priestoru nielen v zmysle kvantifikovateľných atribútov, ale aj jeho dostupnosti pre rôzne uhly pohľadov, možností užívania, spektra návštevníckeho zážitku. Často do svojich projektov zapája performerov a performerky, ktorí/é manipulujú s jej maľbami a / alebo na ne jednoducho reagujú vo veľmi nespektakulárnej podobe a polohách. Inokedy, ako v tomto prípade, nenápadne vyzýva k akcii samotných návštevníkov a návštevníčky.

Názov 30 stupňov odkazuje na dynamické rozpätie, sekvenciu možností, ktorú naše telo štandardne opisuje pri aktivite sedenia na stoličke. Môžu byť rozhodujúcim faktorom pri dotváraní a vyjadrovaní toho, ako sa cítime a čo všetko (ne)vnímame. Majú vplyv na našu náladu, zhmotňujeme ňou svoj aktuálny postoj v posede. Je istým druhom sebainscenácie, minimalistickou performatívnou situáciou. 30 stupňov v Ludmilinom projekte vystupuje ako mierka bez konkrétnej jednotky čakajúca na aktivovanie naším telom v rámci priestoru a možných situácií.

30 stupňov je však aj odkazom na prácu s rozvíjaním priestorových vzťahov v rámci Ludmiliných obrazov prostredníctvom prepletených, abstraktných farebných hmôt. Tie svojou organizáciou odkazujú nielen k fragmentovanému pohybu spleti končatín bez konkrétneho tela, ale aj k telesnému zážitku z maľovania ako takého. Ludmilina abstraktná maľba sa postupom času začala rozvíjať v čoraz mohutnejšom geste, tesnejších zomknutiach, v takmer sochárskych formách. V najnovšej sérii pracuje namiesto akrylu s farebnými pigmentami, ktoré jej umožňujú zanechávať subtílejšie stopy a prechody, no stále v nich dominuje silná dynamika tvarov. Tá navodzuje dojem pohybu na ploche plátna a zároveň dynamizuje vzťahy aj medzi nami a obrazom či naším bezprostredným okolím.

Jean-François Lyotard písal v súvislosti s maľbami Bartnetta Newmana o potrebe rozlišovania viacerých dejísk času – od času produkcie obrazu, času jeho porozumeniu, času, ku ktorému práca odkazuje až k času, ktorým konkrétna maľba je. Ludmila sa istým spôsobom stáva režisérkou diania na jednotlivých dejiskách času, ktoré premieňa na akési javiská. Narúša naše naučené očakávania od závesného obrazu nenápadnými zmenami, ktoré nás nútia premyslieť náš postoj voči maľbe. Robí tak predovšetkým v nuansách telesného prežívania pri strete s obrazom. Jeho recepcia je ovplyvnená špecifikami našej vtelenej kognície, spôsobom ako svet okolo seba vnímame, ako ho uchopujeme prostredníctvom celého tela. Rovnako ako sa „30 stupňov“ nedotýka klimatickej krízy, no tá ostáva neodmysliteľným horúcim soundtrackom na pozadí, tak naše skúsenosti s inými maľbami, metafory, ktorými zhmotňujeme zážitky pri ich sledovaní, ale aj nálada podmienená prázdnym žalúdkom budú vždy ovplyvňovať náš aktuálny (výstavný) zážitok. 

Ludmila Hrachovinová je absolventkou Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Neskôr študovala na Royal Institute of Art v Štokholme a na Städelschule vo Frankfurte. V roku 2012 sa stala finalistkou súťaže Maľba – Cena Nadácie VÚB, v roku 2020 bola finalistkou Ceny Oskára Čepana a Ceny Nadácie NOVUM. Pohybuje sa medzi Frankfurtom a Bratislavou.

Ludmila Hrachovinová: 30 stupňov, plagát
Ludmila Hrachovinová: 30 stupňov, plagát

Kurátorský text

Stiahnite si kurátorský text vo formáte PDF.

Výstava 30 stupňov v Čepan Gallery

Prečítajte si rozhovor s Ludmilou Hracchovinovou a Mirkou Urbanovou na webstránke Malého Berlína.

Výstava bola súčasťou programu kultúrneho centra Malý Berlín. Jeho podujatia z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Mesto Trnava. Prevádzku galériu podporujú Nádvorie a Trnavský samosprávny kraj.

O kurátorovi

Miroslava Urbanová Miroslava Urbanová
kurátorka a editorka

(*1991) Vyštudovala dejiny umenia na Universität Wien. Je kurátorkou súčasného umenia, píše pre periodiká venované umeniu a kultúre a pre feministický newsletter Kurník. Počas svojich viedenských štúdií pracovala pre súkromnú galériu Loft8 Galerie. Neskôr pôsobila ako kunsthistorička v Galérii Nedbalka v Bratislave. Od novembra 2021 je vedúcou bratislavskej Galérie MEDIUM.

  • Trvanie výstavy: 05. 05. 2022 - 03. 07. 2022
  • Miesto konania:Čepan Gallery
  • Kurátor:Miroslava Urbanová