Adresa

Štefánikova 3, Trnava

Otvorené denne

11.00 19.00 hod.

Otvorené denne

11.00 19.00 hod.

Adresa

Štefánikova 3, Trnava

Späť na výstavy

Jiří Staněk. Blue Brightness

28. 11. 2023 - 16. 02. 2024

o výstave

Modrý jas je bod na horizonte. Stretáva sa v ňom nočná obloha s hladinou oceánu.

Je miestom zmierenia hĺbok, vyžarovaním tmy, v ktorej sa viditeľné svetlo odrazu mení na vnútorné, aby zdanlivé zanikalo a vovádzalo nás do prázdna zmyslového bezsvetlia a k jasu vyžarujúcemu z hĺbky. Pozýva diváka do prázdnoty nekonečne prelamovanej modrej, v ktorej sa plocha rozkladá na stovky fragmentov, aby sa potom mohla znovu spojiť do priestoru oplývajúceho absolútnom. Odtiene farebných prelivov sú mrakmi, vlnami a hmlovinami, ktoré sa neustále menia a pritom nás napĺňajú pokojom. Modrý jas je práve tak temným, ako je temný vesmír —žiariaci nekonečnom hviezd v hĺbkach tmy.

Jiří Staněk pre priestory Čepan Gallery pripravil site-specific inštaláciu Blue Brightness (Modrý jas), v ktorej dominantnú úlohu zohráva papier. Pomocou japonskej transformačnej metódy jeho spracovania — origami — vytvára rastre rozvíjajúce dialóg medzi plochou, tieňom a svetlom prechádzajúcimi skrz štruktúry farbeného papiera. Inštalácia sa usiluje evokovať imanentné sakrálno, čím sa ponúka pre iný dialóg – ten vnútorný. Snaží sa o vytvorenie univerzálneho priestoru pre kontempláciu, ktorý by nás vymanil z vonkajšieho sveta za dverami galérie.

Jiří Staněk (*1990, Krmelín) študoval na Fakulte výtvarných umení Vysokého učení technického v Brne, v Ateliéri kresby a grafiky. Za sebou má niekoľko samostatných aj skupinových výstav, napríklad Mnohoznačnost struktur / dynamika sil (2019), Hard Cial Prints Comingsoon (2020), Piloty (2021), Tady a teď! (2021), Rastrum II. (2022). Na Slovensku svoje diela predstavuje na samostatnej výstave vôbec po prvýkrát.

Výstava je  súčasťou programu kultúrneho centra Malý Berlín. Jeho podujatia z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Mesto Trnava. Prevádzku galériu podporujú Nádvorie a Trnavský samosprávny kraj.

O kurátoroch

Mgr. Adrián Kobetič (*1995) študoval dejiny a teóriu umenia na Filozofickej fakulte Trnavskej univerzity. Absolvoval študijný pobyt na Masarykovej univerzite v Brne a na Pontificia Università Gregoriana v Ríme. Zaoberá sa stredovekým a súčasným umením, v rámci ktorého pripravil viacero výstavných projektov. V súčasnosti pracuje ako mestský kurátor v Trnave a zároveň je doktorandom na Ústave dejín umenia Slovenskej akadémie vied a pedagogicky pôsobí na Filozofickej fakulte Trnavskej univerzity. Žije v Trnave.

Narodil sa v roku 1994, pochádza z neďalekých Bučian. V rokoch 2009 – 2013 navštevoval Strednú odbornú školu v Hlohovci, odbor Fotografický dizajn. Odtiaľ pokračoval štúdiom Dejín a teórie umenia na Trnavskej univerzite, ktoré ukončil v roku 2019. Aktuálne absolvuje prax v krajskej Galérii Jána Koniarka v Trnave. Výstava Ester Šabíkovej je jeho prvým kurátorským počinom.

Kurátorský text

Stiahnite si kurátorský text vo formáte PDF.

V Čepan Gallery vystavuje Jiří Staněk: Prečítajte si o jeho projekte Blue Brightness

Prečítajte si rozhovor s Jiřím Staněkom na webstránke Malého Berlína.

  • Trvanie výstavy: 28. 11. 2023 - 16. 02. 2024
  • Miesto konania:Čepan Gallery
  • Kurátor:Adrián Kobetič, Patrik Krajčovič