Adresa

Štefánikova 3, Trnava

Otvorené denne

11.00 19.00 hod.

Otvorené denne

11.00 19.00 hod.

Adresa

Štefánikova 3, Trnava

Späť na výstavy

Trnavskí typografi

18. 02. 2020 - 24. 05. 2020
Trnavskí typografi © Petra K. Adamková (Malý Berlín)

Kurátorský text:

Výstava sa zameriava na obdobie 30. – 40. rokov 20. storočia, ktoré sa vyznačovalo pokrokovou modernou typografiu a na tvorcov spätých s mestom Trnava.

Na začiatok je dôležité uvedomiť si, že dobová definícia bola v niečom odlišná od tej súčasnej. Významná slovenská teoretička a historička umenia Iva Mojžišová charakterizovala vtedajšiu typografi takto: „(…) typografi sa vzťahovala na každé vizualizované slovo, od časopisov cez obchodné a propagačné tlačivá až po svetelnú reklamu, teda na všetko, čo mohlo človeka rýchlejšie zorientovať v nadmernej spleti informácií moderného sveta“

Výstava sa tematicky venuje viacerým oblastiam, v ktorých mapujeme uplatňovanie pravidiel v duchu novej typografi a rozvoj úžitkovej grafiky na Slovensku. Najskôr sa zameriavame na reprodukcie propagačných, reklamných tlačív pravdepodobne prvej reklamnej kancelárie na Slovensku – Redopy. Pôsobilo v nej množstvo talentovaných tvorcov, zamestnávala šikovných typografov a spolu pracovali s ňou žiaci i absolventi bratislavskej Školy umeleckých remesiel.

Dôležitým medzníkom vývoja typografi bola práve Večerná škola grafická, neskôr Grafické oddelenie Školy umeleckých remesiel, ktorú navštevovali prevažne už vyučení typografi Oddelenie viedol Zdeněk Rossmann (1905 – 1984), architekt, grafický dizajnér, scénograf a pedagóg. Svojou teoretickou tvorbou ovplyvnil mladú generáciu typografov, aj tých spätých s Trnavou – Michala Štetinu a Juraja Stanka. Obaja čerpali inšpiráciu z jeho funkcionalistického prístupu, smeru prvej polovice 20. storočia, ktorý bol prítomný nielen v architektúre. Známe heslo „menej je viac“ bolo jedným z kľúčových v tvorbe v duchu novej typografi.

Dôležitou bola prehľadná, rýchla a vecná vizuálna informácia, k tomu kvalitná tlač, čisté plochy, geometrické formy, jednoduchosť, jasnosť a zrozumiteľnosť bez zbytočných ornamentov. U Rossmannových žiakov sa pravidelne objavuje práca s fotografiu, trojicou základných farieb (biela, červená a čierna) a nový prístup – čistá, neutrálna plocha, ktorá podčiarkuje výtvarnú hodnotu diela.

Taktiež sa pri úprave kníh a časopisov často používali malé písmená aj v názvoch, čo bola priama inšpirácia Bauhausom a Herbertom Bayerom. Bauhaus bol jednou z najvýznamnejších škôl vizuálnych umení a dizajnu, ktorá mala kľúčové postavenie kvôli špecifickému didaktickému prístupu a systematicky vybudovanej náuke.

Posun v typografi sa skrz Rossmanna dostal aj k našim autorom, Bauhaus zanechal významnú stopu v Európe a bol inšpiráciou pre založenie Školy umeleckých remesiel. Výstava sa venuje tiež trnavskými tlačiarňami, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou práce s typografiu, a dobovými časopismi. V 30. – 40. rokoch 20. storočia v Trnave fungovalo hneď niekoľko tlačiarní. Podrobnejšie sa venujeme tým, v ktorých pôsobili Michal Štetina a Juraj Stanko.

Výstava končí ukážkou reprodukcií obálok dobových časopisov, ktoré boli dôležitou platformou rozširovania myšlienok a zároveň aj novej estetiky. Výstava predstavuje práce typografov, ktorí sú verejnosti takmer úplne neznámi. Aj napriek tomu, že ich tvorba bola často neodmysliteľne spätá s nákladnými technologickými postupmi, ktoré dnes vystriedali digitálne možnosti tvorby písma a úpravy textu, ich teoretické uvažovanie a estetika sú nadčasové.

Trnavskí typografi: plagát
Trnavskí typografi: plagát

Tlačová správa

Stiahnite si tlačovú správu vo formáte PDF.

Moderná slovenská grafika vyrástla aj z trnavských koreňov

Prečítajte si rozhovor s kurátorkou v magazíne Nádvorie.

Za pomoc a zapožičanie diel ďakujeme:

prof. Ľubomír Longauer,
Slovenské centrum dizajnu,
Slovenské múzeum dizajnu,
Spolok sv. Vojtecha.

Výstava bola súčasťou programu kultúrneho centra Malý Berlín. Jeho podujatia z  verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia, Mesto Trnava a Trnavský samosprávny kraj v rámci projektu Malý Berlín 2020.

O kurátorke

Soňa Jakubove Soňa Jakubove
kurátorka, zástupkyňa riaditeľa kultúrneho centra Malý Berlín

Študovala dejiny umenia na Trnavskej univerzite v Trnave. Počas štúdia pracovala v Kunsthalle Bratislava. Od roku 2017 začala dobrovoľníčiť pri podujatiach občianskeho združenia Publikum.sk. V Malom Berlíne sa spočiatku venovala ekonomickým a administratívnym záležitostiam. Dnes je to predovšetkým organizácia práce centra, produkcia literárnych a divadelných podujatí, PechaKucha Night Trnava, príležitostne kurátorstvo. S Perom Le Kvetom dramaturgicky stojí za festivalom spisovateľov Ypsalon.

Napísali o výstave

„Existujú veľké i malé výstavy. Tá, o ktorej tu píšem, je malá, možno až príliš malá, no zato poučná. V Čepan Gallery na trnavskom Nádvorí sa môžete dozvedieť niečo o trnavských typografoch. A aj čosi viac.“
  • Trvanie výstavy: 18. 02. 2020 - 24. 05. 2020
  • Miesto konania:Čepan Gallery
  • Kurátor:Soňa Jakubove